Pradinis Konferencija ,,Antanas Salys – mūsų kraštietis“

Konferencija ,,Antanas Salys – mūsų kraštietis“

Gruodžio 15 dieną Salantų gimnazija bendradarbiaudama su Imbarės seniūnija surengė respublikinę konferenciją ,,Antanas Salys – mūsų kraštietis“. Svarbiausias konferencijos tikslas paminėti kalbininko profesoriaus Antano Salio 115-ąsias gimimo ir 45-ąsias mirties metines, plačiau susipažinti su šio žymaus žmogaus gyvenimu, veikla. Konferencijos dalyvius, svečius sveikino l.e. Salantų gimnazijos direktoriaus pareigas Lina Vaitkuvienė, Imbarės seniūnas Antanas Turauskis. Be abejo, tokios konferencijos skatina mokinių domėjimąsi savo krašto žmonėmis, plečia jų kultūrinį akiratį, ugdo pilietiškumą.

Konferencija Konferencija Konferencija

Antanas Salys yra kilęs iš Reketės kaimo, Imbarės seniūnijos. Profesoriaus kalbinė veikla gana plati: jis nemažai prisidėjo prie lietuvių bendrinės kalbos norminimo, domėjosi asmenvardžiais ir vietovardžiais, sukūrė nemažai terminų ir naujadarų (šiandien vartojami tokie jo sukurti žodžiai kaip: pobūvis, rankinukas, staigmena, pabėgėlis, senatis ir t.t.). Tačiau svarbiausia profesoriaus tyrinėjimo sritis lietuvių kalbos dialektologija. Veikale ,,Lietuvių kalbos tarmė“ sudarė detalią lietuvių kalbos tarmių klasifikaciją ir parengė pirmąjį lietuvių kalbos tarmių žemėlapį.

Konferencijoje dalyvavo VU Komunikacijos fakulteto Retorikos katedros vedėja doc. dr. Lina Murinienė. Docentė supažindino konferencijos dalyvius su Antano Salio patarimais kalbos kultūros klausimais, pateikė įdomių faktų apie Salio naujų žodžių kūrybą. Taip pat savo tiriamuosius darbus, pranešimus pristatė Skuodo Pranciškaus Žadeikio, VŠĮ Kretingos pranciškonų gimnazijos bei Salantų gimnazijos mokiniai. Visi konferencijos dalyviai buvo apdovanoti Salantų gimnazijos padėkos raštais ir Imbarės seniūno dovanėlėmis.

Po konferencijos dalyviai ir svečiai vyko į kalbininko gimtinę – Reketės kaimą, kur buvo atidengtas atminimo ženklas Antanui Saliui. Atminimo ženklą Imbarės seniūno iniciatyva sumeistravo Salantų krašto akmenorius Juozas Žilinskis. Pagerbiant šią iškilią asmenybę buvo sugiedotas Lietuvos himnas.

Konferencijos apibendrinimas, diskusijos vyko Salantų kultūros centro Žvainių skyriuje, kur galėjome pasimėgauti grybų sriuba, imbariečių arbata, šiupiniu.

Giedrė Bušmaitė, 3G

Salantų gimnazijos jaunoji žurnalistė.

Konferencija Konferencija